Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
        Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz
Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Tanzánie   Kilimandžáro

jarní výstup na Wiesberghaus


4/2005

Od nástupu jarního tání již uplynuly tři týdny, lavinová předpověď klesla na jedničku a ještě dva dny má být pěkně = jedu! Ráno odjíždím z Prahy, leje jako z konve a já proklínám Tatáňu Míkovou, která ještě před pár hodinami hlásila, že fronta se rozpadá a očekáváme jasno až polojasno. Před Lincem se to ale trhá a když kroužím kolem jezera Traunsee tak už slunce svítí o 106. Na parkoviště za Hallstattem přijíždím po poledni, najím se, sbalím věci a v půl druhý vyrážím po staré známé trase směr chata Wiesberghaus. Dole leží ještě místy sníh a s výškou ho samozřejmě přibývá. Sníh jsem čekal od 800m, ale nakonec jdu až k místu Alter Herd (1000m) suchou nohou. Dál pak je sníh místy a od místa zvaného Tropfwand (1140m) je to už jenom o firnu.

   

Cesta je proježděná od lyžařů takže nemusím zkoumat, jestli jdu dobře. Jediné místo na trase, kde hrozí laviny, je žlab u chatky Tiergarten (1475m) a letos to tady muselo lítat, protože chatka je doslova pohřbená pod sněhem a žlab je jedno velké oraniště. Dál se zimní trasa od letní trochu liší a vede více vpravo prudce do kopce a posledních několik set metrů před chatou se jde po rovince. Chata je zcela prázdná (je středa) a chatař je tu sám. Ubytuji se v lágru a dokud svítí slunce tak jsem venku a kochám se pohledem na zasněžené štíty. Po západu slunce teplota rychle klesá k nule, takže zalézám dovnitř a jdu spát.
Ráno jdu od chaty nalehko na malý vrchol Ochsenwies Hoehe (1990m). Sníh je po ránu pěkně zmrzlý a cepín a mačky se více než hodí. Z vrcholu je parádní výhled na všechny okolní vrcholy včetně Hoher Dachsteinu. Pak to seběhnu dolů k chatě, kde beru zbytek věcí a začínám sestupovat. Sestup z chaty mi díky sněhu trvá jen hodinu a půl. Dole sedám do auta a hned jedu směr nedaleký Traunstein.