Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Švýcarsko   Bernské Alpy
        Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler
         Monte Vioz
Slovinsko   Julské Alpy
Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Maroko   Jebel Toubkal
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
Tanzánie   Kilimandžáro

Kilimandžáro

Kilimandžáro netřeba příliš představovat - nejvyšší hora Afriky, nejvyšší hora Tanzánie a hora s 4. nejvyšší prominencí na světě. Na vrchol vede několik výstupových tras a na všechny je možný vstup s organizovanou skupinou, resp. s průvodcem registrovaným u Národního parku Kilimandžáro. Celý masiv tvoří 3 vrcholy - Shira (3962m), Mawenzi (5149m) a Kibo (5895m). Na samotném Kibu je pak několik menších vrcholů - Gilman's Point (5685m), Stella Point (5756m) a nejvyšší Uhuru Peak (5895m). Nad 5600m se nachází několik ledovců, které se však postupně zmenšují.

Následující údaje a ceny byly platné v únoru 2018. Kurzy 100 TSH = 1 CZK, 1 USD = 20,5 CZK. Pokud se chcete na něco k výstupu na Kilimandžáro zeptat, tak mi pošlete mail.

Jak se tam dostat?

Z České republiky do Tanzánie
V zásadě jsou tři letiště, která mohou sloužit jako vstupní brána pro výstup na Kilimandžáro. Jednoznačně nejvíce komfortní je letět přímo na letiště Kilimanjaro International Airport, které je asi 50 kilometrů od kopce. V tomto případě lze využít lety KLM z Prahy přes Amsterdam (osobně KLM nedoporučuji), lety Qatar Airways z Prahy přes Dauhá nebo lety Ethiopean z Vídně přes Addis Abebu. Cena zpáteční letenky obvykle mezi 15 a 20 tisíci, v případě Ethiopean lze najít i za 12 tisíc. Dalším vstupním letištěm může být keňské Nairobi, kam jsou letenky levnější (s trochou flexibility se lze dostat na 12 až 15 tisíc za zpáteční let z Prahy) a nabídka letů širší, ovšem je třeba počítat s následnou cestou autobusem z Nairobi (přibližně 6 až 8 hodin) a poplatkem za dvouvstupové keňské vízum. Třetí možnost je let do hlavního města Tanzánie - Dar Es Salaamu a následně pak autobusem (10 - 11 hodin) do Moshi, města na úpatí Kilimandžára.

Vstup do Tanzánie
Pro vstup do Tanzánie je pro držitele českých pasů důležité řešit dvě věci - vízum a očkování proti žluté zimnici. To první je snadné neboť vízum zde funguje jen jako zdroj příjmů. Při příletu vyplníte jednostránkový formulář, zaplatíte 50 USD a za asi 10 minut budete mít vízum nalepené v pase.
Druhým důležitým dokumentem je Mezinárodní očkovací průkaz s vyznačeným očkováním proti žluté zimnici. Pokud do Tanzánie pojedete přes Keňu, která je považována za zemi s výskytem žluté zimnice, tak pro vstup do Tanzánie budete muset doložit, že jste očkováni. Pokud potvrzení mít nebudete, tak vás budou chtít na hranici očkovat. Při cestě letadlem je situace složitější. Pokud cestujete ze země/přes zemi (a to včetně transferu na letišti delším než 12 hodin) s výskytem žluté zimnice, tak očkování mít musíte. Pokud letíte přímo z Evropy nebo přes zemi, kde se žlutá zimnice nevyskytuje, tak dle přílušných nařízení očkování proti žluté zimnici mít nemusíte. Ale... konečné rozhodnutí má příšlušný zdravotník na letišti. Pokud usoudí, že očkování byste mít měli, tak vás buďto může poslat na očkování přímo na letišti nebo vám zakáže vstup do Tanzánie. Já do Tanzánie letěl přes Etiopii, přestup v Addis Abeba jsem měl jen 4 hodiny a přesto na letišti v Tanzánii očkovací průkaz vidět chtěli. Přede mnou byl nějaký Ital, který byl v Addis Abeba 6 hodin a po předložení letenek jej nechali projít bez očkování. Ale na internetu lze najít případy, kdy zdravotníci trvali na očkování na letišti bez ohledu na to, odkud člověk přiletěl. Osobně bych do očkování někde v kanceláří na tanzanijském letišti nešel a raději jsem se nechal očkovat v ČR. Samotné očkování proti žluté zimnici je tzv. živá vakcína, což znamená, že jde o oslabený vir. Vedlejší účinky nemusí být žádné nebo vás to taky může pěkně rozhodit - to byl i můj případ, 5 dní jsem byl nepoužitelný (únava, bolest svalů, slabost).

Kdy jet?

Na Kilimandžáru jsou následující čtyři sezóny.

leden - březen duben - květen červen - říjen listopad - prosinec
- sucho a teplo
- ráno převažuje jasno
- v průběhu dne oblačno
- večer občas přeháňky
- méně lidí
- deštivo
- minimum lidí
- sucho
- převážně jasno
- mraky lidí
- oblačno
- časté přeháňky
- málo lidí
Já jsem na Kilimandžáru byl v polovině února a bylo ráno vždy jasno, v průběhu dne více oblačnosti a večer pak často přeháňka (nad 4500m sněžilo). Obecně bylo teplo, přes den často větrno. Lidí bylo ještě přijatelně, ale nedovedu si představit, jak to tam vypadá v hlavní sezóně.

Výstupové trasySTRANKA VE VYSTAVBE

Organizace výstupuSTRANKA VE VYSTAVBE