Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
        Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz
Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Tanzánie   Kilimandžáro

jarní výstup na Traunstein a Hochleckenkogel


19. - 20. 4. 2006

Konečně jsem po dlouhé a tuhé zimě a deštivém začátku jara mohl vyrazit na první akci do Alp. Z důvodu velkého množství sněhu, které v rakouských Alpách stále leží, jsem zvolil hned nejbližší kopce od našich hranic. První cíl byl asi 2 roky odkládaný výstup na impozantní Traunstein (1691m), který lze bez sněhu většinou vylézt již na začátku jara. Druhý cíl pak byla západní část Höllengebirge a výstup na tamější Hochleckenkogel (1691m).
Z Prahy jsem vyjel obligátně pozdě a na hranici v Dolním Dvořišti jsem přijel až v osm hodin. Dál jsem pokračoval standardní cestou přes Freistadt a Linz až do Gmundenu. Po úzké silničce podél jezera Traunsee jsem dojel v deset dopoledne na parkoviště pod Traunsteinem. Zabalil jsem bágl a vyrazil cestou Naturfreundesteig na vrchol. Šel jsem relativně pomalu, takže k chatě Traunsteinhaus (1580m) jsem se doškrábal až po 4 hodinách. Uvařil jsem něco ve stylu pozdního oběda a po stále vydatně zasněženém vrcholovém platu pokračoval k chatě Gmundner Hütte (1666m).

   

Tady jsem chtěl původně přespat, jenže chyba lávky, protože chata byla ještě zavřená a není tu ani žádný winterraum. U chaty jsem nechal batoh a za doprovodu podvečerního slunce jsem za chvíli došel k obrovskému kříži na vrcholu Traunsteinu. Výhled z vrcholu byl doslova exkluzivní - Totes Gebirge, Hornorakouské Alpy a jezero Traunsee jako na dlani. Pak jsem to seběhl zpátky k Gmundner Hütte, vzal bágl a sestoupil k chatě Traunsteinhaus, kde byl otevřen nouzový winterraum. Ještě jsem stihl venku uvařit večeři a pak hned zalezl dovnitř, protože po západu slunce se teplota rychle přesunula pod nula stupňů.
Ráno jsem se probral v půl šestý. Venku byla šílená kosa, sníh zmrzlý, takže jsem na chvíli ještě zalezl zpátky do svého brlohu. Definitivně jsem vstal až v šest a v sedm už jsem sestupoval dolů k jezeru Traunsee. Za 2 a půl hodiny jsem u auta a hned odjíždím přes Gmunden a Altmünster na parkoviště pod sedlem Taferlhöhe (840m). Začíná tady cesta na chatu Hochleckenhaus (1572m) a na Hochleckenkogel (1691m). Ze začátku se jde po lesní cestě, pak kus po sjezdovce a od asi 900m pěšinou k prameni Aurachursprung (955m). V 1100m končí les a mě čekal prosluněný a zcela sněhem pokrytý svah o sklonu přes 40°. Následně mi jeho zdolání sebere hodně morálu. V 1550m jsem se dostal na náhorní plato, odkud už byla vidět chata Hochleckenhaus a směrem na severozápad i jezero Attersee. Dál jsem se ještě probrodil sněhem mezi kosodřevinou na Hochleckenkogel, kde jsem výstup ukončil. Na nedaleký Brunnegkogel už jsem v sobě nenašel sílu. To co jsem šel nahoru celkem přes 3 hodiny, jsem sjel a seběhl po sněhu za hodinu. Dole na parkovišti jsem všechno zabalil a vyrazil k domovu. Ještě jsem provedl malou inspekcí v Linci, kam se od září stěhuji, a pak jel non-stop až do Prahy. Die Ende!