Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
        Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz
Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Tanzánie   Kilimandžáro

na 1 den do Tater - výstup na Koprovský štít


11. 9. 2011

V polovině září jsem pod tíhou absťáku po horách vyrazil po 4 letech do Vysokých Tater. Času bylo málo, tak jsem byl nucen to zvládnout za 1 den. Při využití jednoho z nočních vlaků jedoucích do Košic to vypadalo reálně a navíc lístky koupené přes eshop stojí pouhých 550 kaček (lůžko, lehátko je pak o něco málo levnější).
Z Prahy vyrážím po devátý večer rychlíkem Šírava, lůžkový vagón je obsazený jen asi z poloviny, překvapivě čisto, postel OK... za Pardubicema už mám půlnoc. Vlak jede dál přes Olomouc, Ostravu a Třinec na Slovensko, kde pak pokračuje přes Žilinu a Ružomberok do Štrby, kam přijíždíme na minutu přesně něco po pátý ráno. Asi půlhodiny musím pobýt v čekárně než jede ranní zubačka na Štrbské pleso. Krátce po šestý ráno pak začínám dupat směr Popradské pleso, Velké Hincovo pleso a Koprovský štít.
Po asi půlhodině chůze se otvírají první výhledy směrem na Vysokou (2547m). Pokračuji dál po rovině a pak krátkým klesáním k rozcestí u Popradského plesa. Je tu už pár lidí, většina ale pak pokračuje směr Rysy. K Hincovu plesu jdu sám (to se mi zatím v Tatrách snad nestalo). V 1600 metrech překračuje cesta Žabí potok a následuje poměrně prudké stoupání do necelých 1900 metrů odkud je nádherný výhled na Rysy, Vysokou, Satan a dál do podhůří resp. na východní část Nízkých Tater. Cesta pak pokračuje jen mírně do kopce k Velkému Hincovu plesu (1950m) - největší v Tatrách.

   

Asi 10 minut chůze za plesem se dojde k začátku krátkého, ale prudkého stoupání do Vyšného Koprovského sedla. Dávám pauzu, počasí pořád parádní, na obloze ani mráček. Snad to vydrží až na vrchol. Výstup do sedla je pro mě optimální terén - pravidelné kratší serpentiny prudkým svahem. Za chvíli jsem v sedle - výška 2180m a krásný výhled směrem na Rysy, Vysokou, Hrubý vrch a v neposlední řadě na velkou modrou plochu Hincova plesa. Po krátký pauze jdu dál směr vrchol Koprovského štítu. Nejdřív je to dupačka po suti, v druhé části pak i nějaká ta skalka, občas nutnou pomoci si rukama. Ještě jeden krátký vzdušnější úsek a už není kam stoupat.
Z vrcholu byl nádherný výhled na Kriváň (2496m), Hrubý vrch (2431m), Temnosmrečinská plesa, polskou část Tater, Hincovo pleso, Rysy (2503m) a Vysokou (2547m). Dobrých 20 minut jsem na vrcholu sám, pak přichází menší skupinka našinců. Cestou zpět do Vyšného Koprovského sedla potkávám další lidi a nad Hincovým plesem je to už solidní Václavák. U plesa dávám pauzu na oběd a pak to prakticky bez zastávky seběhnu zpátky na Štrbské pleso. Za necelou hodinu mi pak jede zubačka dolů do Štrby, odkud jedu do Žiliny, kde přesedám na přímý vlak do Prahy. Před půlnocí jsem doma.
Lesson learned: Když není čas, dá se to do Tater zvládnout celkem bez problému i na jeden den.