Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Langtang Himal

Kde to je?

země: Nepál
provincie: Bagmati; oblast: Rasuwa, Nuwakot
pohoří: Himaláje - Langtang Himal

Jak se tam dostat?

Údaje níže jsou z března 2012, kurz 1 NPR = 0,23 CZK.

Z Evropy do Káthmándú
Ačkoliv do Nepálu proudí každý rok z Evropy značný počet turistů (primárně trekařů nebo vyznavačů buddhismu), tak tam žádná evropská aerolinka nelétá a při letu z Prahy do Káthmándú budete muset minimálně jednou, ale pravděpodobně dvakrát přestupovat - poprvé někde v západní Evropě a podruhé v některé ze zemí Perského zálivu, v Indii nebo dál v jihovýchodní Asii. Ceny letenek obvykle moc nízké nejsou (do Hongkongu, Thajska, Indie nebo Číny se létá výrazně levněji), ale dají se najít kombinace s cenou kolem 13-15 tisíc. Další možností je pak letět do Dillí, což není problém sehnat za 11-12 tisíc a dál pokračovat separátním letem do Káthmándú. Spojení je až dost a ceny relativně nízké. V tomto případě ale budete potřebovat indické vízum na dva vstupy, protože v Dillí na letišti budete muset projít pasovou kontrolou.

Z Prahy
Z našeho hlavního města se na cestě do Nepálu musíme (s výjimkou dvou možností) připravit na cestu s 2 přestupy (přískok s ČSA nebo jinou aerolinkou na některé západoevropské letiště a dál přes Perský záliv nebo Indii do Nepálu). Lze se dostat pod 20 tisíc za zpáteční letenku, ale není to pravidlem. Pokud chcete z Prahy letět jen s jedním přestupem, tak jsou jen 2 reálné možnosti. První je zakoupit codeshare letenku ČSA - Etihad Airways a letět s ČSA do Abú Dhabí a dál do Káthmándú s Etihadem. Bohužel za méně jak 25 tisíc to asi nebude. Druhá možnost je využít let Emirates z Prahy do Dubaje a odtud pak s Flydubai do Nepálu. Cena bude pravděpodobně nižší než při kombinaci ČSA - Etihad, ale čekání v Dubaji bude delší, protože lety na sebe moc nenavazují.

Z Mnichova
Nabídka je lepší než z Prahy zejména díky tomu, že do Mnichova létají Qatar Airways i Etihad. Let je pak jen s jedním přestupem. Ceny začínají obvykle na 15 tisících, ale občas se objeví něco za 13. Do Mnichova se lze dostat Žlutým busem, DB busem nebo s Českými dráhami.

Z Frankfurtu
Velmi podobná nabídka a ceny jako z Mnichova. Nevýhoda - je to daleko a věřejná doprava z ČR není tak frekventovaná jako v případě Mnichova.

Z Vídně
Obvykle vyšší ceny než z Prahy a nabídka není o moc širší.

Z Milána
Výhoda, kvůli které zde uvádím Milán jako možné odletové místo do Dillí a dál do Káthmándú je, že odtud létají indické Jet Airways a ty mívají výrazně nižší ceny než konkurence z Perského zálivu. Navíc do Milána se dá od nás dostat s řadou low-cost společností: Easy Jet, Wizz Air a Air One z Prahy. Z Brna pak létá Ryanair.

Na místě - Káthmándú

Všechny mezinárodní lety v Nepálu přistávají na letišti Káthmándú - Tribhuvan International Airport. Víza se udělují přímo na letišti - pobyt do 15 dnů: 25 USD, pobyt do 30 dnů: 40 USD (ceny 3/2012, lze platit i v EUR).
Veřejná doprava z letiště neexistuje, resp. na hlavní silnici asi 400m od terminálu sice jezdí busy do centra, ale dostat se do nich s batohem je nemožné. Jedinou reálnou možnosti tak zůstávají taxíky - legální a nelegální. Cena do Thamelu (hlavní turistický rajón) se dá usmlouvat na 400 rupií, všechno nad 500 je předražené. S taxikářem je nutné si ujasnit v jaké měně ta cena je, protože s oblibou házejí čísla a pak tvrdí, že to bylo v indických rupiích, thajských bahtech a podobné nesmysly. Dohadování s taxikáři se lze vyhnout zakoupením "lístku" v kanceláři uvnitř leťiště, ale cena je obvykle vyšší než cena, která se dá dohodnout přímo s řidiči.
Ubytování hledejte v Thamelu - čtvrť plná hotýlků a guesthousů. Dvoulůžkový pokoj obvykle stojí 7 až 12 USD.

Na místě - z Káthmándú do oblasti Langtang Himal

Z Káthmándú do národního parku Langtang se dá jet buď autobusem (380 rupií do Dhunche, 450 rupií do Syabru Besi) nebo si lze pronajmout džíp - pohodlně se vejde 5 až 7 lidí (160 USD do Dhunche, 180 USD do Syabru Besi). Lístek na autobus se dá koupit v téměř jakékoliv agentuře v Thamelu, odjezd je pak z autobusového nádraží na severozápadním okraji Káthmándú. Stav autobusů v Nepálu je mizerný a silnic rovněž. Busy navíc jezdí totálně přeplněné a kapacita se převyšuje více jak dvakrát. Běžná je jízda na střeše. Do Dhunche je to z Káthmándú 150km a asi posledních 25 kilometrů, kdy silnice traverzuje asi kilometr nad dnem doliny, je nezpevněných. Cesta trvá celkem 7 - 9 hodin, do Syabru Besi pak ještě o hodinu a půl déle. Džípem jsme to do Dhunche zvládli za necelých 5 hodin.

V Dhunche je několik pěkných guesthousů a hotýlků - dvoulůžkový pokoj obvykle za 250 až 500 rupií. Zároveň lze dokoupit základní potraviny, pro případ nouze je tu i jeden outdoor shop, kde se dá sehnat nejnutnější vybavení (leč nevalné kvality).

Na místě - trekking v oblasti Langtang

Oblast Langtang nabízí dva samostatné treky, které lze propojit v jeden. Prvním je trek dolinou Lantang ze Syabru Besi do Kyanjin Gompa, druhý vede z Dhunche k jezeru Gosainkund, s možností přechodu sedla Laurebina La a napojení na trek Helambu.

Aktualizace 9/2012: Vypadá to, že nepálská vláda se rozhodla individuální trekování v Langtangu zatrhnout a od září 2012 již údajně není možné na území celého národního parku trekovat samostatně. Informace o reálné situaci se v internetovém éteru značně liší - buďto se nařízení nepálské vlády vykládá tak, že nelze trekovat sám (minimálně skupina o dvou lidech a TIMS permit se vystaví na obě jména, přičemž na checkpointu pak musí být přítomni všichni na TIMS kartě uvedení) anebo tak, že ať už jste sám nebo je vás pět, tak si musíte najmout minimálně průvodce. Údajně je to celé kvůli bezpečnosti, ale spíš to vypadá na lobbing mafie nepálských cestovních agentur. Navíc se množí zvěsti, že podobné omezení (ano je to omezení, táhnete sebou někoho, koho vůbec nepotřebujete a po celou dobu treku ho živíte) se týká (resp. začne brzo týkat) i treků Everest Base Camp, Annapurna Base Camp a Annapurna Circuit. Sečteno a podtrženo, je to možná konec individuálního trekování v celém Nepálu.

Trekking permit - TIMS
Pro pohyb na treku Langtang Valley, Laurebina La nebo Helambu není povinný průvodce, lze se pohybovat individuálně, ale je nutné mít vyřízený TIMS permit. Pokud budete trekovat čistě individuálně (tedy bez průvodce, nosičů apod.), tak zaplatíte 20 USD (zelený permit), pokud organizovaně přes cestovní agenturu nebo si najmete průvodce, nosiče, tak má permit (modrý) vyřídit cestovka a stojí 10 USD. Vyřízení individuálního permitu v Káthmándú: Nepal Tourism Board, blízko Ratna Park Bus Terminal a Bhrikuti Mandap, otevřeno So - Čt, 10 - 16; státní svátky zavřeno.

Langtang National Park
Celý trek s výjimkou jižní části okruhu Helambu vede přes území národního parku Langtang. Vstupné pro cizince je 1000 rupií a platí se na checkpostu kousek před Dhunche, případně v Kutumsangu (pokud trekujete ze Sundarijalu).

Na treku
Všude podél treku jsou dobře zařízené lodge, guesthousy a hotýlky a nejsou od sebe vzdáleny více jak 4 hodiny chůze. Obvykle se spí ve dvoulůžkových pokojích. Postele jsou s matracemi (žádné spaní na dřevě) a deky jsou na vyžádání, ale jednoznačně je lepší vzít si teplý třísezónní spacák - to platí zejména pro trekking mezi listopadem a březnem. Dvoulůžkový pokoj stojí 600 rupií, což je fixní cena v celé oblasti Langtangu, ale nedodržuje se a je to na vaší domluvě s majitelem lodge. Obvykle se platí 200 až 400 rupií za noc.
Stravování rovněž není problém, protože v lodgích nabízí (s ohledem na nadmořskou výšku a to, že vše musí vynosit nosiči) poměrně širokou nabídku jídla. K snídani jsou to obvykle různé placky, chléb nebo porridge, k obědu a večeři pak omelety, rýži nebo brambory na x způsobů. Rovněž lze dostat nepálské národní jídlo dal bhát. Cena snídaně je kolem 200 rupií, večeře pak 300 až 350 rupií.
Veškerá energie ze získává ze solárních článků nebo velkých autobaterií, tudíž se s ní musí šetřit. Někde je osvětlení i v pokoji, ale většinou ne, takže čelovku přibalte s sebou. Občas se nabízí za poplatek 100 až 200 rupií možnost dobití mobilu, baterií do foťáku apod.
Některé lodge pak nabízejí i teplou sprchu (ohřev ze solárních panelů), nicméně při treku v březnu nefungovala nikde (mráz přes noc).

Na místě - možné itineráře treku

Langtang Valley
1. den: Syabru Besi (1460m) - Lama Lodge (2420m) / alternativa: Thulo Bharku (1850m) - Thulo Syabru (2200m)
2. den: Lama Lodge (2420m) - Langtang Village (3450m) / alternativa: Thulo Syabru (2200m) - Ghora Tabela (3000m)
3. den: Langtang Village (3450m) - Kyanjin Gompa (3870m) / alternativa: Ghora Tabela (3000m) - Kyanjin Gompa
4. den: možnost treků z Kyanjin Gompa: Upper Langtang (4300m), Kyanjin Ri (4600m), Tsergo Ri (4980m)
5. den: Kyanjin Gompa (3870m) - Lama Lodge (2420m)
6. den: Lama Lodge (2420m) - Syabru Besi (1460m) / případně napojení na trek Laurebina La: Lama Lodge (2420m) - Thulo Syabru (2200m) a další den do Singh Gompa (3270m)

Laurebina La Trek
1. den: Dhunche (2020m) - Singh Gompa (3270m)
2. den: Singh Gompa (3270m) - Laurebina Yak (3910m) / kvůli aklimatizaci nepokračovat na Gosainkund
3. den: Laurebina Yak (3910m) - Gosainkund (4420m) / možný výstup na Cholangpati Danda (4800m)
4. den: Gosainkund (4420m) - Laurebina La (4654m) - Tharepati (3610m) / dlouhý a náročný den, většina lidí spí v Ghopte (asi 1 a půl hodiny před Tharepati)

napojení na trek Helambu Circuit
5. den: Tharepati (3610m) - Kutumsang (2470m) nebo Gul Bhanjyang (2140m)
6. den: Kutumsang (2470m) - Chisopani (2194m) / případně Gul Bhanjyang (2140m) - Sundarijal (1460m), dlouhé
7. den: Chisopani (2194m) - Sundarijal (1460m) a busem do Káthmándú (1 hod.)