Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Keňa   Mt. Kenya
Tanzánie   Kilimandžáro

Volcanes de México

La Malinche, Pico de Orizaba a Iztaccihuatl
Vedle historických památek, nádherných pláží a tyrkysově modrého moře na poloostrově Yucatán nabízí Mexiko i krásné a vysoké hory. Až na výjimky jde o aktivní nebo neaktivní vulkány, přičemž z hlediska alpinismu a VHT jsou nejzajímavější Nevado de Toluca (4690m), Iztaccihuatl (5286m), La Malinche (4462m) a Pico de Orizaba (5650m). Všechny tyto vulkány leží v centrální části země v okolí Mexico City a okolí města Puebla. Druhá nejvyšší hora Mexika, Popocatepetl (5452m) je od roku 1994 uzavřena z důvodu sopečné činnosti. V této sekci najdete info k Pico de Orizaba, La Malinche a Iztaccihuatl.


Následující údaje a ceny byly platné v listopadu 2013. Kurzy 1 MXN = 1,55 CZK, 1 USD = 20,1 CZK. Pokud se chcete na něco k výstupům na mexické hory zeptat, tak mi pošlete mail.

Jak se tam dostat?

Z České republiky do Mexika
Do Mexika je to od nás dobrých 10 000 kilometrů a let do Mexico City z hlavních evropských letišť obvykle trvá 10 a 12 hodin. Z evropských aerolinek létá do Mexico City KLM přes Amsterdam, Lufthansa přes Frankfurt, Air France přes Paříž, British Airways (opravdu, ale opravdu nedoporučuji - otřesné služby, bídný catering a stará letadla) přes Londýn a Iberia přes Madrid. Cena zpáteční letenky z Prahy se obvykle pohybuje mezi 14 a 19 tisíci - záleží jak moc dopředu letenku kupujete a jak jste flexibilní z hlediska data odletu a návratu. Vedle odletu z Prahy se určitě vyplatí podívat i na ceny z letišť jako je Mnichov, Berlín, Vídeň nebo Norimberk (Air France měla v říjnu 2013 zajímavé ceny z německých letišť). Vedle evropských aerolinek je možné letět např. s United, Delta, American nebo Air Canada a přestupovat na některém americkém resp. kanadském letišti. Pro přestup v USA je pak potřeba mít vyřízeno ESTA.
Varianta k letu do Mexico City je využití charterových letů z německých letišť (obvykle Mnichov nebo Hamburg) do Cancúnu na poloostrově Yucatán. Zpáteční letenka se dá sehnat i za 8 až 9 tisíc, ale je nutno připočíst dopravu do Německa a dopravu v Mexiku z Cancúnu do centrální části země (letadlo stojí od 1500 MXN za jeden směr; bus pak kolem 1200 MXN jedním směrem, doba jízdy 20 hodin).

Vstup do Mexika
Vízum do Mexika pro nás není u turistických cest do 180 dní potřeba. Ke vstupu stačí cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Mexika. Při vstupu je nutné vyplnit turistickou kartu a tuto odevzdat při odjezdu. Při cestě letadlem je cena karty již zahrnuta v ceně letenky, při vstupu přes silniční nebo přístavní hraniční přechody je nutné za turistickou kartu zaplatit poplatek přibližně 300 MXN.
Dále je nutné vyplnit celní prohlášení, kde musíte mimojiné uvést, zda do Mexika dovážíte nějaké potraviny. Celníci se zejména zajímali jestli vezu nějaké ořechy, čerstvé ovoce nebo jahodový džem (!).

Kdy jet?

Sezóna je v mexických horách v zimě (listopad až březen), kdy je sice chladněji, ale minimum srážek a převážně slunečné počasí.

Na místě - z Mexico City do hor

S výjimkou Iztaccihuatlu se lze po příletu do Mexico City zcela vyhnout chaosu ve městě a rovnou z letiště se přesunout směrem k horám. Pokud máte namířeno na Volcán La Malinche a Pico de Orizaba (pouze a jenom po dostatečné aklimatizaci), tak je nejlepší jet přímo z letiště busem společnosti Estrela Roja do města Puebla (220 MXN, 2 hodiny), odkud pak jezdí busy do města Apizaco (56 MXN, 1 hod, společnost Atah) pod La Malinche, respektive do Tlachichucy pod Pico de Orizaba (65 MXN, 2 hodiny, společnost Valles). Směrem na Iztaccihuatl je potřeba se nejdřív dostat na bus terminál TAPO. To lze z letiště buďto taxíkem (nejspíš přes 100 MXN), metrobusem M4 (30 MXN) nebo metrem (3 MXN) do stanice San Lazaro (nutný přestup ve stanici Pantitlán nebo Oceanía). S metrem může být problém - nemusí vás tam s velkým batohem (a pokud máte cepín) pustit. Z terminálu TAPO jezdí společnosti Sur nebo Volcanes do města Amecameca (30 MXN, 1 až 2 hodiny), které leží přímo pod Iztaccihuatlem (a Popocatepetlem).
Pokud potřebujete před odjezdem do hor dokoupit zásoby nebo například plynovou kartuš (měli pouze šroubovací Coleman, malá bomba za 99 MXN), tak nejlepší a nejrychlejší je nákup ve Walmartu vedle stanice metra Boulevard Puerto Aéreo (5 stanic metrem z letiště s přestupem ve stanici Pantitlán). Odtud jsou to pak jen 2 stanice k terminálu TAPO.
Vyměnit peníze na mexické pesos bylo paradoxně nejvýhodnější přímo na letišti ve směnárnách v 1. patře (international departures) - 12,80 MXN za 1 USD oproti 12,20 - 12,30 MXN jinde (Puebla, centrum Mexico City). Aktualizace 2/2022: směnáren je na letišti jak na příletech, tak odletech celkem asi 20 a kurz se pohyboval mezi 19,50 až 19,80 MXN za 1 USD.

Na místě - Volcán La Malinche 4462m

Volcán La Malinche je pátá nejvyšší hora v Mexiku a zároveň je to vhodný cíl pro aklimatizaci před útokem na vyšší kopce. Výchozím bodem je město Puebla (2150m, 1,5 miliónu obyvatel, 2 hod busem z MC), odkud je to na La Malinche jen asi 30 kilometrů vzdušnou čarou. Po silnici je to pak necelých 60 kilometrů. Z bus terminálu CAPU v Pueble je nejprve nutné jet do města Apizaco (jezdí busy společnosti Atah, 56 MXN, 1 hod) a odtud pak colectivem (dodávka) do kempu Centro Vacacional Malintzin (3100m; 55 MXN / stan / noc; chatky pro 4 osoby od 500 MXN / noc).
Stanoviště colectivos v Apizacu je asi 2 nebo 3 bloky od bus terminálu, ale už nevím kde to přesně bylo (hledejte oranžovou budovu s obchodem Elektra). Menší problém pak je, že colectivo až do kempu jezdí jen o víkendu a v týdnu zajíždí jen do vesnice La Malinche, asi 10 kilometrů před kempem. Standardní cena o víkendu je 20 MXN, v pracovní den chtěl řidič za extra výjezd do kempu navíc 80 MXN. Alternativou k dopravě busem a colectivem je najmutí taxi z Puebly - cena odhadem kolem 400 až 500 MXN.
Kemp je udržovaný, je tam čisto a přes týden klid (o víkendu údajně narváno). Funguje tam i restaurace a malý obchod s potravinami (hodně omezený výběr).

Na místě - Pico de Orizaba (Citlaltepetl) 5650m

Pico de Orizaba je se svými 5650m nejvyšší hora Mexika a třetí nejvyšší hora v Severní Americe. Směrem na sever je vyšší bod až Mount Logan (5950m) v severní Kanadě, směrem na jih pak Pico Cristobal Colón (5680m) v Kolumbii. Pico de Orizaba je sedmá nejprominentnější hora světa.
Prvotním výchozím bodem je opět město Puebla, odkud je nutné dál pokračovat busem (2 hod, 65 MXN, společnost Valles) do vesnice Tlachichuca, která leží přímo pod kopcem.
V Tlachichuce fungují dvě agentury, které poskytují ubytování, dopravu do BC, půjčení vybavení atd. První z nich je Cancholas (adresa: 3 Poniente No 3, Tlachichuca; email: info@summitorizaba.com), druhý pak Servimont. Cenově údajně vychází stejně, ale Cancholas mi z recenzí na webu vyšel o něco líp, tak jsem zakotvil tam. Ubytování (150 MXN / noc) je jednoduchý, ale čisto. Jídlo je vynikající a porce jsou solidní (snídaně 70 MXN, večeře 100 MXN).
Za výjezd 4x4 jeepem do BC se platí 1200 MXN (včetně odvozu z BC zpátky dolů). Může se to zdát jako hodně peněz, ale je to prakticky jediný větší výdaj spojený s výstupem - žádný permit ani další poplatky se neplatí. S ohledem na výšku je Orizaba levný kopec. Levnější variantou přesunu do BC je samozřejmě výstup po svých, nicméně z Tlachichucy je to kolem 30 kilometrů (den a půl až dva dny pochodu natěžko a je potřeba si nést veškerou vodu). Další možností je nechat se odvést taxíkem do poslední vesnice Miguel Hidalgo (ca. 3500m) a dál jít pěšky, což zabere odhadem jeden den.
Jinak v Tlachichuce dokoupíte základní potraviny (včetně různých instantních nudlí a polívek) a vodu v 10 a 20 litrových barelech (v BC voda není). Banco Azteca v ulici mezi Cancholas Guesthouse a hlavním náměstím mění dolary a eura (kurz byl celkem ok).

Na místě - Iztaccihuatl 5286m

Iztaccihuatl (jinak také La mujer dormida, což v překladu znamená spící žena) leží asi jen 50 kilometrů jihovýchodně od Mexico City a společně s Pico de Orizaba je to jediná přístupná mexická pětka (sousední Popocatepetl je uzavřen kvůli sopečné aktivitě). Blízkost hlavního města znamená, že o víkendu jsou zde často davy lidí, ale přes týden je klid. Když jsem šel v neděli nahoru, tak proti mě sestupovalo určitě přes 100 lidí a naopak při pondělním sestupu jsem nepotkal živáčka. Aktualizace 2/2022: tentokrát bylo v horách dost lidí i ve všední den. O víkendu je to opravdu masová záležitost a je lepší se tomu vyhnout.
Výchozím bodem pro výstup je malé město Amecameca, které leží přímo pod horou. Dostanete se sem busem z terminálu TAPO v Mexico City. Trasu jezdí společnosti Volcanes a Sur, jízda trvá 1 a půl až 2 hodiny a stojí 30 MXN). Ve městě lze zakotvit v hotelu San Carlos (jednoduché ubytování, ale levné - 120 MXN jednolůžkáč, 200 MXN dvoulůžkáč), který je přímo na hlavním náměstí. Aktualizace 2/2022: pro cesty do hor je asi nejlepší zakotvit v motelu Plaza Fontesanta na okraji města, přímo u začátku silnice vedoucí na Paso Cortez. Nocleh stojí ca. 500 CZK na noc, čisto, dobrý a levný jídlo v restauraci. Jenom personál na recepci je nepříjemný.
Veřejná doprava na začátek výstupové cesty na Iztaccihuatl - parkoviště La Joya (3910m), ani na Paso Cortes (3650m) bohužel neexistuje a musíte si najmout taxi nebo celé colectivo. Hned u hotelu se dejte doleva a po přibližně 50 metrech dojdete na křižovatku, kde stojí colectivos a můžete si dohodnout výjezd nahoru. Byl jsem sólo a ceny byly - 270 MXN na La Joya a 180 MXN na Paso Cortés. Smlouvat se nedalo, ale upřímně řečeno je to kus cesty (26km na Paso Cortes, 35km na La Joya) a ceny nejsou nijak přemrštěný. Aktualizace 2/2022: cena private taxi Amecameca - Paso Cortez: 450 MXN, Amecameca - La Joya: 550 MXN.
Za vstup do národního parku Iztaccihuatl - Popocatepetl se platí 27 MXN za každý den pobytu. Od pondělí do soboty je potřeba vstupné zaplatit v kanceláři národního parku, která je hned někde vedle hotelu San Carlos. V neděli mají zavřeno a poplatek se platí v návštěvnickém centru na Paso Cortes. Bez dokladu o zaplacení vás nepustí z Paso Cortes na La Joya. Aktualizace 2/2022: registrace se nyní provádí pouze v budově správy národního parku - všední dny (9-16) i víkendy a minimálně v únoru 2022 jsem nic platit nemusel.