Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
                      Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz                 Ortler
       Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
  Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Tanzánie   Kilimandžáro

podzimní výstup na Neunerkogel - 2827m


10/2006

Sníh, který v Alpách napadl v polovině října, až do výšky 2500m roztál, takže jedu ještě na jeden krátký výstup. V devět přijíždím na parkoviště ve Sportgasteinu. Je po sezóně, všechno je zavřené a jsem tady jediné auto. Beru batoh a jdu směr chata Niedersachsenhaus. Je znát, že zima je doslova za dveřmi, fouká ledový vítr, takže si zálézám do winterraumu a sbírám energii na následující výstup. Dále jdu cestou Pröllweg směr Neunerkogel resp. Schareck a hned kousek za chatou je několik zajištěných míst. V necelých 2600m začíná sníh, kterého postupně přibývá, takže na poslední strmý úsek k vrcholu Neunerkogelu nasazuju železa.

   

Počasí se mezitím trochu umoudřilo a od vrcholového kříže jsou pěkné výhledy na Goldberg Gruppe, respektive vrcholy jako Hocharn, Sonnblick nebo Ritterkopf. Z časových důvodů nepokračuju na Herzog-Ernst Spitze a na Schareck už vůbec ne, ale seběhnu to zpátky k chatě, kde potkávám Emily, Mika, Johannese, Saaru a Jareda. Všichni se mnou studují na Johannes Kepler Universität v Linci. Zbytek odpoledne popíjíme za krásného počasí před chatou pivko a kocháme se pohledem na zasněžené okolní hory. Já musím být večer bohužel z pracovních důvodů v Linci, takže před západem slunce se dávám na sestup a už za tmy jsem u auta.
Tak a toto byl poslední výstup pro mě rekordní letní sezóny 2006. Celkem jsem za 6 měsíců vylezl 15 třítisícovek (z toho 3 nad 3500m), výstupem na Nadelhorn (4330m) jsem zvýšil o víc jak 300 metrů svůj výškový rekord a noclehem na Rifugio Mantova al Vioz (3535m) překonal o více jak 400m svůj nocležnický rekord.
Teď už leží v Alpách sníh a je tu čas sněžnic :-).