Česká republika   Krkonoše
      Šumava, Jizerské hory
  Jeseníky, Králický Sněžník
Slovensko   Malá Fatra
     Roháče, Vysoké Tatry
Německo  Bavorské Alpy
Švýcarsko   Bernské Alpy
        Walliské Alpy
Itálie   Hochfeiler, Monte Vioz
Slovinsko   Julské Alpy
Chorvatsko   Dinara
Bulharsko   Rila
Řecko   Dírfi
Španělsko   Sierra Nevada
Maroko   Jebel Toubkal
Turecko   Ararat
Gruzie   Kazbek
Arménie   Aragats
Írán   Sabalan, Damávand
Nepál   Langtang Himal
Čína   Lamo She Shan
                  Si Gu Niang
Tanzánie   Kilimandžáro

ze Štrbského plesa na Rysy - 2503m


17. 6. 2007

V polovině června byly konečně po zimní uzávěře otevřeny naše bývalé nejvyšší hory a já byl akorát na chatě na Slovensku odkud to do Vysokých Tater mám jenom 170km, takže jsem vyrazil alespoň na jednodenní výstup. Původně jsem chtěl jít Velkou Studenou dolinou na Prielom, vylízt na Východnou Vysokou a dál přes Polský hřeben zpátky do Smokovce, ale nakonec zvítězily Rysy. Byl jsem tam před téměř jedenácti lety a chtěl jsem výstup zopakovat.
Na parkoviště na Štrbském plese přijíždím krátce před sedmou ráno a ihned jsem obrán o 160SKK. Zároveň jsem upozorněn, že parkovisko není hlídané a jestli tedy nechci raději garáž za 200SKK :-). Beru bágl a vyrážím směr Rysy, na které by to mělo být 4 a půl hodiny chůze a celkem asi 1200m převýšení.
Už v první části výstupu pochopím, že dnes na cestě rozhodně nebudu sám - lidí jde nahoru opravdu dost. Cestou na Popradské pleso, kde jsem za necelou hodinu, se otvírají krásné výhledy na Vysokou (2548m) a do podhůří směrem k Nízkým Tatrám. Dál pak vede cesta podél potoka vzůru dolinou, které v závěru vévodí skalní věž Mengusovského Volovce (2228m). Obloha se pomalu zatahuje a skoro to vypadá na déšť, ale když jsem u Žabích ples, tak se to zase trochu vybere a chvílema svítí slunce.

   

Od ples pak již místy po sněhu, následuje řetězy zajištěný úsek a dále pak prudší, zčásti ještě sněhem přikryté, stoupání k chatě Pod Rysmi (2250m). S počasím to vypadá všelijak, chata se noří do mlhy, takže zalézám dovnitř a dávám si výbornou kapustnicu za 50 SKK. Venku se pořád honěj mraky, ale nechce se mi čekat, takže vyrážím dál po velkém sněhovém poli do sedla Váha (2340m). Je odtud je vidět galeria Ganku, ale jinak je všechno v mracích. Ze sedla je to pak na vrchol Rysů slabá půlhodinka.
Na polském vrcholu panuje slušný ruch. Ze začátku je vrchol v mlze, ale pak se ukáže alespoň výhled na slovenskou stranu. Po chvíli přibíhá na vrchol postarší Slovák a všem oznamuje, že to ze Štrbského plesa až nahoru vyběhl za 2 hodiny a 38 minut. Chlapík se svléká do půli těla, stoupne si na místní hraniční patník a nechává se takto fotit. Pak všem Polákům oznamuje, že jejich Rysy měří jen 2499m, zatímco támhle vedle (ukazuje na hromadu kamení nedaleko) je vrchol slovenských Rysů s výškou 2503m.
Od chaty Pod Rysmi i z polské strany přichází další a další lidi a na vrcholu začíná být těsno, takže si přelezu na onen slovenský vrchol, kde není nikdo a ještě chvíli se kochám výhledem na slovenskou stranu Tater. Pak to za 2 a půl hodiny seběhnu zpátky k autu a odjíždím zpátky do Kysuckých Beskyd.
Závěr: Výstup na Rysy je pěkná celodenní záležitost, ale moc si to tam nedokážu představit v létě v hlavní sezóně.